Bezdráťák stanice - minimalistická verze

(aktualizace 21.5.2025)

pro STM8S103F
     

Programy zdarma, Arduino návody, tratě pro Open Rails a MSTS.

zpět

Ovladač k bezdráťáku zůstává původní, ale ve stanici jsem namísto Arduino MEGA, nebo UNO použil desku s procesorem STM8S103F3. Arduino IDE podporuje i tento procesor (knihovna SDuino), ale nakonec jsem se rozhodnul sáhnout k vývojovému prostředí výrobce STMicroelectronics a pokusil jsem se oprášit své určité zkušenosti s assemblerem z dávných dob.
Na desce modulu není rozhraní pro nahrání programu do paměti ROM, k tomu slouží externí programátor ST-Link V2. Výhodou zde je debug mód, díky kterému program lze krokovat a sledovat obsah registrů a paměti. Konektor USB mikro, který je na modulu, může sloužit pouze pro napájení 5V.

schema

Propojení těchto tří modulů je velmi jednoduché, viz schéma výše. Pro stažení většího rozlišení jako PDF soubor klikněte zde.
Chtěl jsem zachovat možnost ovládat hlasitost potenciometrem na stanici, aniž bych použil nějaký nf zesilovač připojený na sluchátkový výstup zvukového modulu BT201. Dal jsem tedy potenciometr přímo na výkonový výstup modulu BT201. Potenciometr má trochu netypickou hodnotu 100R (menší jsem nesehnal). Koupit se dá zde. Reproduktor je galvanicky oddělen od jezdce potenciometru kondenzátorem 100u. Reproduktor se samozřejmě dá připojit přímo k výkonovému výstupu BT201 (piny SPK). Potenciometr, ani výstupní kondenzátor pak není potřeba a hlasitost se reguluje pouze ovladačem.
Zdroják níže jsem se pokusil okomentovat podrobněji, pokud by se někdo chtěl v něm vrtat, ať se v tom alepoň trochu vyzná. K přeložení však samotný zdroják nestačí, je potřeba stáhnout složku projektu, kde jsou ještě dva malé vygenerované soubory.

Zdrojový kod stanice náhled (STM8S103F3) stáhnout projekt.
aktualizováno 21.5.2025         

Co je potřeba:
Především procesorová deska STM8S103F3. K nahrání kódu do ní je třeba programátor ST-Link V2. Pro jeho připojení postupujte podle tohoto návodu, je v něm i odkaz na stažení příslušného ovladače (st_link driver).
Dále musíte stáhnout vývojové prostředí ST Visual develop k přeložení projektu. Tento software je free, akorát si pravděpodobně vyžádají Váš e-mail.

Po nainstalování:

  • rozbalte stažený projekt do libovolné složky.
  • spusťe ST Visual develop ([Program files]\STMicroelectronics\st_toolset\stvd\stvdebug.exe")
  • jděte v hlavním menu na File -> Open workspace a otevřte projekt (uartMP3.stw) v rozbalené složce.
  • jako cíl zvolte na toolbaru release
  • zvolte v hlavním menu Build -> Build tím se projekt přeloží
  • nakonec v hlavním menu vyberte Debug -> Start debugging tím se program nahraje do modulu (případně jej můžete spustit i krokovat).

STM8 BT201


Snad jsem tímto alespoň trochu demonstroval jak pracovat s UARTem, či se sběrnicí SPI v STM8 assembleru u tohoto procesoru. Netvrdím, že je tento způsob je dokonalý, k assebleru jsem se teď vrátil po opravdu dlouhé době. Pokud někdo má nějaké náměty na vylepšení, budu rád, když použíje formulář níže.
(v osmdesátých letech minulého století jsem pracoval na výpočetním středisku patřícím ČSD (Československé státní dráhy) na sálovém počítači EC-8540 alias KA-10 a jiný jazyk, než assembler jsme k dispozoci neměli).

Vzkazník - dotazy, názory, připominky, hlášení chyb, atd:

   E-mail nebude nikde zveřejněn, uveďte jej, pouze pokud si přejete odpověď.

Programy zdarma, Arduino návody, tratě pro Open Rails a MSTS.

(c) 2024 iisivak.xf.cz